Ofis Çalışanlarının Sağlığı için Dikkat Emesi Gerekenler

Yazan ergonomi 09/12/2019 0 Yorumlar Bunları biliyor musnuz?,

Ofis Çalışanlarının Sağlığı için Dikkat Emesi Gerekenler

Ofis çalışanları sağlıkları için dikkatli olmalıdır.Sürekli masa başında oturarak çalışanların hem beslenmelerine hem de oturuş şekillerine önem vermeleri gerekiyor. Aksi durumda büyük sağlık sorunları ile karşılaşma riski oldukça fazla oluyor.

Özellikle yoğun iş ortamlarında stresten dolayı abur cubur yiyeceklerin oldukça fazla tüketilmesi ve uzun süre hareketsiz şekilde oturmak hem hızla kilo alımına hem de boyun, kol, baş gibi vücudun birçok bölgesinin işlevinin bozulmasına yol açıyor. Sonrasında ise tedavi gerektiren rahatsızlıklar baş göstererek maddi ve manevi yıpratıcı olan süreçler başlıyor.

Ofis çalışanları hazırladığımız sağlık önerilerine uyarak bu durumu en aza indirebilir, daha iyi bir çalışma performansı gösterebilirsiniz.

 • * Sabahları mutlaka doğru besinlerle kahvaltı yapılması gerekir. Kahvaltının günün en önemli öğün olduğu unutulmamalıdır. Evde zaman bulamıyorsanız mesai saatinize kadar ofiste de kahvaltınızı yapabilirsiniz. Açma, poğaça, simit gibi yağlı yiyecekleri tüketmek yerine evinizde hazırlayacağınız tahıl ekmeğinden sandviç ya da tost daha faydalı olacaktır.
   
 • * Günlük tükettiğiniz kahve ve çay sayısını azaltmaya çalışın. Kahvenizi süt tozu yerine doğal süt ile çayınızı da açık şekilde tüketmeniz önemlidir. Gün içinde sıkça bitki çayı, ayran gibi içeceler tüketmek uykunuzu getireceğinden performansınızı da düşürür. Asitli içecekler zaten mide sağlığınız için tüketilmemesi gereken içeceklerdir. Meyve suları ise içerisinde fazla miktarda şeker barındırdığından kilo almanıza neden olur.
   
 • * Çekmecenizde abur cubur yiyecekler bulundurmak yerine kuru ve yaş meyveler bulundurmanız daha faydalı olacaktır. Bu besinlerinizle ara öğün yapmanız gerekir. Ara öğünlerin atlanması daha fazla acıkılmasına ve ana öğünlerde daha çok yemek yenmesine yol açar.
   
 • * Masanızda su şişesi bulundurmanız gerekir. Zaten uzun saatler hareketsiz kalmaktan dolayı bağırsaklar ve sindirim sistemi olumsuz etkilenir. Su bu durumu en aza indirir.
   
 • * Yoğun çalışma şartlarınızdan dolayı spora gidemiyor olsanız da en azından yürümeye daha fazla zaman ayırmanız faydalı olacaktır. İneceğiniz duraktan daha erken inerek eve yürümek, asansör yerine merdiven kullanmak bu çözümlerden bazılarıdır.
   
 • *Belli dakikalarda yerinizden kalkarak hareket etmeniz önemlidir. 

 

 

Yorum yap